Oscar Wilde Mutlu Prens Kitap Özeti

İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Oscar Wilde, Mutlu Prens kitabında şefkat, cömertlik, fedakarlık ve iyiliğin önemine değinmiştir. Fikrimce bu kitaptaki en can alıcı nokta Mutlu Prens’in yürekli kalbinin, hikayenin sonunda parçalanıp erimediği gerçeğidir. Bu yazımızda Oscar Wilde Mutlu Prens Kitap Özetini ve ana fikrini paylaşacağız.

Oscar Wilde Mutlu Prens Kitap Özeti

Bir zamanlar çok mutlu bir prens varmış. Bu prens hiçbir şey için ağlamıyor ve üzülmüyormuş. Onu üzecek kötü şeylerle karşılaşmamak içinde şatosunun duvarlarını çok yüksek yaptırmış. Hep gülmek isteyen ağlamaya tahammülü olmayan bu Prense halk sürekli imrenir onun gibi olmak istermiş. Prens bir gün ölmüş. Onu onurlandırmak ve adını yaşatmak için şehrin en yüksek noktasına altından heykelini yapmışlar. Prensin gözleri safirden kılıcının tokası ise yakuttan yapılmış.

Mutlu prenses şehrinin en yüksek noktasındaki bu yeni yeri görünce çok şaşırmış. Çünkü şatosundaki yüksek duvarlar nedeniyle şehrinde olup biten hiçbir şeyi görememiş. Kendi çok mutluymuş fakat halkı hiçte düşündüğünü gibi mutlu değilmiş. Halkı yoksulluk ve sıkıntı içinde yaşamıyormuş. Gördüklerine inanamayıp ağlamaya başlamış. Tam ağlarken bir kırlangıç gelip bacaklarının üzerine konmuş. Göç zamanı olduğundan, kuşlar o bölgeden ayrılmak üzereyken bir gözyaşı damlası kafasına düştü.

Prens gördüğü bu kötü durumu kuşa anlatır. Uzaktaki bir evde, anne ve çocuğunun çok mutsuz olduğunu çocuğun hem aç hem de ateşinin olduğunu kuşa anlatır ve ondan safir gözlerinden birini alıp bu eve götürmesini ister. Kırlangıç kuşu bu nedenle o gece göç edememiş. Ertesi gün prens başka bir ev görür. O evde bir öğrenci yakacak bulamadığından derslerine çalışamaz ödev yapamaz durumdaymış. Bunu gören prens, kuşa yeni görev verir. Kuş prensesin dediğini yapar.

Kırlangıç artık gitmesi gerektiğini söylüyor prens onu bırakmak istemiyormuş. Kırlangıç, Mutlu Prens’in isteği üzerine kalış süresini uzatır ve fakirlere yakut ve safirlerle yardım eder. Artık prensin verecek değerli bir şeyi kalmamaya başlamış. Kırlangıç kuşunun en kısa zamanda bu soğuk şehri terk etmek zorundaymış. Heykelin ayaklarının ucunda donarak ölmüş. Heykel tamamen değerini yitirmiş bir taş yığını haline gelmiş. Bu durumu gören belediye görevlileri heykeli söküp altını eritmeye karar vermişler. Altından gelecek parayla da belediye başkanının heykelini dikmişler.

Heykel erimiş fakat kalp erimemiş. Bu kalp kırlangıç kuşunun bulunduğu yere bırakılır. Allah meleklerinden dünyada paha biçilemez iki şey getirmelerini ister. Melekler kuşun cansız bedenini ve prensin yok edilemeyen kalbini getirmişler.

Mutlu Prens Kitabının Ana Fikri Nedir

Mutlu Prens hikayesinin birden fazla ana fikri var. Bunlardan ilki dış güzelliğin sadece bir gösteriş olduğu gerçek güzelliğin sevgi ve fedakarlık olduğudur. Mutlu Prens gözlerini ve güzelliğini insanların mutluluğu için feda edip fakirlere verdi. Şimdi dış güzelliğini kaybetti ve çok çirkin görünüyor. Ancak fedakarlık ve sevgi sayesinde manevi güzelliğe kavuştu. Allah’ta onun bu davranışından memnun.

İkinci ana fikir ise sevgi ve fedakarlığın iki kurtarıcı güç olmasıdır. Bu dünya kötülüklerle dolu fakat sevgi ve fedakarlık bu kötülükleri engelliyor. Mutlu Prens’in yürekli kalbinin, hikayenin sonunda parçalanıp erimemesi içimize su serpiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir