Kadın Hakları İle İlgili Kompozisyon

Dünya genelinde, milyonlarca kadın ve kız çocuğu, kadın oldukları için insan haklarından mahrum bırakılıyor. Her kadın eğitim, özgürlük, güvenlik, mülkiyet gibi erkeklerle eşit haklara sahiptir. Ancak  ne yazık ki dünyanın bir çok yerinde bu haklardan mahrum bırakılıyor. İnsan hakları, tüm insanların korunması gereken temel hak ve özgürlüklerini kapsamaktadır. Bu haklar kadın erkek ayırmaksızın eşit olarak uygulanır. Ancak bir çok kadın bu haklarını kullanamaz. Bunun başlıca nedenleri gelenek, ön yargı, sosyal ve ekonomik çıkarlardır. Dünyadaki kadın hakları örgütleri kadınların maruz kaldığı şiddete ve ayrımcılığa dikkat çekmek için çalışmalar yapıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.

Birleşmiş Milletler Kadın Hakları Sözleşmesi

1979 yılında birçok Birleşmiş Milletler üyesi ülke tarafından kadına karşı her türlü ayrımcılığım ortadan kaldırmasına ilişkin sözleşme imzalandı. 1981 yılında uluslararası bir antlaşma haline gelen anlaşma metninin içeriği şu şekilde :

“Medeni durumlarına bakılmaksızın, kadınların erkeklerin ve kadınların eşitliği temelinde, kadınların medeni durumlarına bakılmaksızın tanınmasını, kullanılmasını veya kullanılmasını engelleme veya geçersiz kılma etkisine sahip cinsiyet veya cinsiyet temelinde yapılan herhangi bir ayrım, istisna veya kısıtlama, siyasal, ekonomik, sosyal, kültürel, medeni veya başka herhangi bir alanda haklar ve temel özgürlükler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir