Wilhelm Conrad Röntgen Hayatı ve Çalışmaları

Bu yazımızda Wilhelm Conrad Röntgen Hayatı ve Çalışmaları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Wilhelm Conrad Röntgen Hayatı ve Çalışmaları

Alman fizikçisi. 27 Mart 1845 yılında Prusya’nın Lennep kentinde doğdu. 10 Şubat 1923 yılında Almanya’nın Münih kentinde öldü. Zürih Üniversitesinde fizik doktorasını bitirdikten sonra Würzburg Üniversitesinde asistanlığa başladı. Burada öğretim görevlisi olarak Hohenheim, Strasburg, Giessen ve Würzburg üniversitelerinde profesör ünvanını alarak çalıştı.

Conrad Röntgen 1895’te havası kısmen boşaltılmış bir cam tüpten (katot ışınlı lamba) elektrik akımının geçişini incelerken, tüp çalıştığı sırada tüpün yakınında bulunan bir baryum platinasiyanur parçasının ışıldadığını gözledi. Bunun sonucunda da, katod ışınlarının cama çarpmasıyla ortaya çıkan ve o güne kadar bilinmeyen bir ışının, kimyasal maddede meydana getirdiği flüorışıma olduğu tezini geliştirdi.

Işın; kâğıt, tahta, alüminyum gibi maddelerden geçebiliyor ve fotoğraf levhasını etkileyebiliyordu. Bu ışınların yanı sıra ve kırılma gibi ışığa has özellikler göstermediği düşüncesiyle, ışınların, ışıkla bir ilişkisinin olmadığı sonucuna varıldı. Röntgen, ne olduğunu tam olarak anlayamadığı için bu ışınlara X ışınları adını verdi. Bugün bu ışınlara Röntgen ışınları da denilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir