Uzay Araştırmaları Sonucunda Gelişen Günümüz Teknolojileri

Gelişen ve değişen teknolojinin insanlığa katkıları devam ediyor. NASA’nın araştırma ve teknolojik yenilikleri, sadece uzay endüstrisi değil, insan hayatını kolaylaştırmada da kullanılıyor. Bu yazımızda geçmişten günümüze uzay araştırmaları sonucunda ortaya çıkan ve günlük hayatımızda bize fayda sağlayan buluşları inceleyeceğiz.

Uzay Araştırmaları Sonucunda Gelişen Günümüz Teknolojileri

Çizilmez Cam

Astronotların kasklarının uzaydaki kir ve atıklardan etkilenmemesi için tasarlanmıştı. Gözlük üretici firması olan Foster Grant bu buluştan yola çıkarak çizilmez gözlük camları üretti.

Uzay Battaniyesi

Uzay aracının dış yüzeyini yüksek ısıdan korumak için tasarlanmıştır. Günümüzde ilk yardımda (Hipotermi gibi durumlarda) kullanılmaktadır. Isı kaybını azaltır.

Kulak Termometresi

Yıldızların sıcaklığını yakalamak için NASA tarafından üretilen bu cihaz şimdilerde yeni doğan bebeklerin vücut ısısını öğrenmek için kullanılmaktadır.

Yapay Uzuvlar (Protez)

Protez, eksik olan vücut uzuvlarını taklit ederek yapılan aygıttır. Kangren, iltihap vb durumlarda vücudun sağlığını korumak için hasar gören bölge vücuttan çıkartılır.

İtfaiye Ekipmanları

İtfaiyeciler için ısıya dayanıklı giysiler, dumanda nefes alabilmesini sağlayan oksijen maskeleri uzay araştırmaları sayesinde keşfedildi.

Telefon Kameraları

NASA uzaydan yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için az enerji gerektiren hafif, minyatür bir görüntüleme sistemi icat etti. Bu teknoloji cep telefonu ve bilgisayar kameralarında standart hale geldi.

Bebek Maması

Uzun uzay görevlerinde kullanmak üzere Nasa bilim adamlarının icat ettiği besleyici, bitkisel yağlar günümüzde bir çok bebek maması formülünde kullanılmaktadır.

Egzersiz Makineleri

Sıfır yerçekimine uzun süre maruz kalmak kemik kaybına ve kas atrofisine neden olduğundan, NASA astronotların uzayda fiziksel zindeliği koruyabilmeleri için egzersiz makineleri yarattı.

Buza Dayanıklı Uçaklar

Buz, uzaydaki mekikler için gerçek bir tehdittir ve NASA, bazıları artık ticari uçaklarda kullanılan, uzay taşıtlarında buz oluşumunu önlemek için çoklu elektronik çözümler tasarlamıştır.

Bilgisayar Faresi

Nasa araştırmacıları yerleşik bilgisayarlarla etkileşimi arttırmanın ve kullanıcıların verileri manipüle etme gibi görevleri gerçekleştirmelerine olanak sağlamanın bir yolunu ararken, ilk fareyi geliştirdi.

Ayarlanabilir Duman Dedektörü

NASA, 1970’lerde sürekli yanlış alarmları önlemek için ayarlanabilir hassasiyete sahip bir ünite yaratarak duman dedektör teknolojisini geliştirdi. Bu dedektörler günümüzde ev ve iş yerlerinde kullanılmaktadır.

Taşınabilir Bilgisayarlar

Günümüzde laptopta dediğimiz taşınabilir bilgisayarlar ilk olarak uzay araştırmalarında kullanıldı.

Kablosuz Kulaklıklar

NASA, astronotların Dünya’daki ekiplerle iletişim kurmasını sağlamak amacıyla tasarlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir