Pierre Simon Laplace Hayatı ve Matematiğe Katkıları

Bu yazımızda Fransız matematikçi ve gökbilimci Pierre Simon Laplace Hayatı ve Matematiğe Katkıları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Pierre Simon Laplace Hayatı ve Matematiğe Katkıları

Fransız astronomi ve matematikçisi. Normandiya’da 1749 yılında doğdu. Genellikle gök mekaniği ve ihtimaller hesabı üzerine çalışmalarda bulunan Laplace, o güne kadar yanlış olan pek çok düşüncenin doğrusunu ortaya koydu. O zaman kadar Avrupa’da, Ay’ın bir gün gelip, Dünya’ya çarpacağı fikri benimseniyordu.

Laplace ise Ay’ın yörüngesini değiştirdiği zaman Dünya’nın dolanma yönünü değiştirdiğini ortaya koydu. Onun tarafından kona kanuna göre, gezegenlerin hareketlerinde olan değişmeler belli bir düzen içinde meydana gelir ve bunlar önceden tespit edilebilirdi. Ayrıca Jüpiter ve Satürn’ün hareketlerinin görünür düzensizliklerini ve Ay’ın hareketini inceledi. Med Cezir olayını matematik bir temele dayandırdı.

Çalışmalarını açıkladığı beş ciltlik Traite de Mecanique Celeste adlı eserinin modern bilimde önemli bir yeri vardır. Ayrıca güneş sisteminin meydana gelmesi hakkındaki bulut hipotezi ve astronomi tarihi üzerindeki yayınları ile dikkati çekti. Diğer uğraştığı konu da ihtimaller hesabıdır.

Laplace, 1827’de Paris’te öldü.

Bildiklerimiz çok az, bilmediklerimiz sınırsızdır.  Pierre Simon Laplace.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir