Kitle İletişim Araçları Nelerdir

Bu yazımızda Kitle İletişim Araçları Nelerdir? sorusunu cevaplayacağız.

Genellikle kısa bir süre içinde, çok sayıda insana ulaşan herhangi bir bilgi aktarımına kitle iletişim denir. Bu bilgi aktarımını sağlayan araçlara ise kitle iletişim araçları denir. İletilen bilgiler haber, eğlence, reklam veya kamu hizmeti duyuruları olabilir. İnsanlara güncel siyasi, sosyal ve ekonomik konularla ilgili bilgiler verir. Genel halkın büyük çoğunluğuna ulaşmak için kullanılan birincil iletişim aracıdır.

Kitle İletişim Araçları Nelerdir

  • Televizyon
  • Radyo
  • Gazete
  • Dergi
  • İnternet
  • Sosyal medya
  • Etkinlikler (konser,film,gösteri vb)

Kitle İletişim Araçlarının Görevleri Nelerdir

Televizyon

Yaygın olarak olarak kullanılan kitle iletişim araçlarını maddeler halinde sıraladık. Şimdi daha yakından inceleyelim. En sevdiğiniz programı izlemek veya en sevdiğiniz diziyi izlemek istediğiniz ne yaparsınız? Muhtemelen televizyonu açarsınız. Televizyon, insanların yaptığı en önemli icatlardan biri. Çoğu insan göre bir numaralı kitle iletişim aracıda diyebiliriz. Bugün dünyada televizyonun ne kadar büyük bir güç olduğunu herkes biliyor. Güncel olaylar politik ve sosyal problemlerle alakalı bilgi sahibi oluyoruz. Bunun dışında Belgeseller, programlar, diziler ve spor müsabakaları gibi programlar izleyebiliyoruz.

Radyo

Günümüzde en yayın kullanılan kitle iletişim aracı televizyon olmasına rağmen bir zamanlarında en gözde kitle iletişim aracıydı radyolar. Halk televizyon ve internetin olmadığı zamanlarda güncel olaylar hakkında bilgi almak ve müzik dinlemek için kullanıyordu.

İnternet

Günümüzün en önemli iletişim araçlarından birisi olan interneti eğlence, araştırma, eğitim,alışveriş, bilgi edinme ve daha bir çok amaç doğrultusunda kullanmaktayız.
Kitle iletişim araçlarının günümüzde herkesin yaşamında etkin rol oynadığı açıkça görülüyor. Sonuç olarak kitle iletişim araçları bizleri bilgilendiriyor, eğitiyor ve öğretiyor.

Gazete

Günümüzde en önemli kitle iletişim araçlarından biri olan gazete bilinen en eski kitle iletişim aracıdır. Türkçe ilk gazete 1828’de Kahire’de yayınlanmaya başlayan Vekdyi-i Misriye’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir