Hz Muhammed’in Çocuk Sevgisi Hakkında Şiir, Kompozisyon ve Hikaye

Bu yazımızda Hz Muhammed’in Çocuk Sevgisi Hakkında Şiir, Kompozisyon ve Hikayeler paylaşacağız.

Hz Muhammed’in Çocuk Sevgisi Hakkında Şiir

Benim Güzel Peygamberim Şiiri

O, dünyaya gönderilen bir rahmetti
Çocukları çok severdi.
Onlara sevgi ve şefkat gösterirdi.
Benim güzel peygamberim.

Merhametli ve sevgi dolu
Hep doğrudur onun yolu
Çocukları hep sevdi ve korudu
Benim güzel peygamberim.

Hz Muhammed’in Çocuk Sevgisi Hakkında Kompozisyon

Peygamber Efendimiz çocukları çok sever, onlara sevgi ve şefkat gösterirdi. Pek çok hadisinde çocuklara şefkat ve merhamet göstermenin önemini vurgulamıştır. Peygamberimiz, çocukların manevi gelişiminde merhametin önemine değinmek için, “Çocuklarına merhamet etmeyen bizden (Müslüman) değildir” demiştir. Böylece Hz. Muhammed çocuklara merhamet, sevgi, saygı ve güven ile yaklaşılması gerektiğini öğretirken, hadislerinde özellikle merhamet ve sevgiyi vurgulamıştır.

Peygamber Efendimiz çocuklara karşı çok hoşgörülü davranırdı. Örneğin bir şeyi yanlış yaptıklarında onlara karşı çok nazikçe davranıp unu nasıl doğru yapacaklarını, sert bir şekilde azarlamadan veya başkalarının önünde aşağılanmış hissettirmeden açıklardı.

Hz Muhammed’in Çocuk Sevgisi Hakkında Hikayeler

#1 Hz Muhammed’in Çocuk Sevgisi Hikayesi

Bir gün çölden bir kişi Hz. Muhammed’in yanına geldi ve “Çocukları öpüyorsunuz ama adetlerimize göre onları öpmeyiz” dedi. Peygamber Efendimiz, “Allah kalbinizden merhameti kaldırırsa ne yapabilirim?” diye cevap verdi.

#2 Hz Muhammed’in Çocuk Sevgisi Hikayesi

Peygamber Efendimiz bir gün Medine’ye vardığında , onun mübarek gelişini hevesle bekleyen kadın ve erkeklerin yanı sıra Medine’nin seçkin halkı tarafından kabul edildi. Uzun zamandır beklenen Peygamber’i selamlamak için sıraya giren büyük kalabalık arasında, Peygamberimizi ilahiler ve övgülerle karşılayan Medine çocukları da vardı. Peygamber onlara doğru döndü, gülümsedi ve tüm dikkatini onlara verdi. Yüzünde bir gülümsemeyle yanlarına gitti ve onlara “Beni seviyor musunuz?” Diye sordu. Çocuklar sevinç ve heyecanla, “Evet, evet! Seni seviyoruz ve saygı duyuyoruz ey Allah’ın Resulü. ” diye cevap verdiler. Peygamber Efendimiz de onlara şöyle cevap verdi “Ben de hepinizi seviyorum.” Bunu duyan çocuklar çok sevindiler.

Bu konu ile ilgili olarak dikkatinizi çekebilecek diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir