Bombardıman Böceği Hakkında Bilgi

Bombardıman böceği, bilim insanları tarafından en çok araştırma yapılan böceklerden biridir. Bunun nedeni ise yaklaşık 2 santimetrelik vücudunda oldukça karmaşık bir silah barındırmasıdır. Bombardıman böceğinin en önemli özelliği kimyasal savunmalarıdır. Bombardıman böceği yürüyen bir kimyasal silahtır. Bombardıman böceğinin vücudunda bir düşman saldırısı ile karşılaştığında kaynar sıcaklıkta ve tahriş edici bir sıvı oluşur. Bu sıvıyı vücudunun arka kısmında bulunan borudan düşmanına doğru püskürtür. Düşmanlarını bu savunma mekanizması sayesinde etkisiz hale getiren bombardıman böceği mucizevi bir olay gerçekleştirmektedir.

Bombardıman Böceğinin Mucizevi Kimyasal Silahı

Bu kimyasal silah, bombardıman böceğinin vücudunda çok karmaşık ve zincirleme reaksiyonlar sonucunda oluşur. Böceğin vücudunda bu silahı harekete geçirmek için çok parçalı bir sistem vardır. Karnının içindeki yapılar hidrokinon ve hidrojen peroksit rezervleri içerir. Bu iki kimyasal sıvılar biriktirme odacığı denen bir bölümde birleşir. Bu odacığın hemen yanında ise patlama odacığı denen ayrı bir bölme vardır. Tehdit edildiğinde, böcek kimyasalları bir araya getirir ve basınçla püskürtür.

Böcek silahını ateşlemeye karar verdiği anda biriktirme odacığını saran kaslar kasılır ve oda aniden büzüşür. Odayı patlama odasından ayıran kapak hemen açılır. Bu sayede kimyasal karışım hızla patlama odasına dolar hemen ardından da patlama odacığının kapağı kapanır. Oda da biriken karışım duvarlardan salgılanan özel bir katalizör maddeyle birleşince zincirleme reaksiyon başlar. Bu reaksiyon sırasında çok yüksek bir ısı oluşur ve karışım kaynama noktasına ulaşır. Kanalın etrafındaki kaslar karışımın tam olarak düşmana hedeflenmesini sağlar ve böcek ürettiği bu kaynar kimyasal maddeyi basınçla düşmanının üstüne püskürterek onu haşlar. Düşmanını etkisiz hale getiren bu kimyasal silah böceğe hiç bir zarar vermez. Çünkü bombardıman böceğinin vücudunda silahın üretildiği bölge yanmaz bir maddeyle izole edilmiştir.

Dünyada 500’den fazla bombardıman böceği türü var. Antarktika kıtası hariç her kıtada yaşıyorlar. Bombardıman böcekleri genellikle ılıman ormanlık alanlarda ve gizlenebilecekleri toprak örtüsünün olduğu otlaklarda büyürler. Küçük böcekleri yiyerek beslenirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir